HISTORIA POWSTANIA OGRODU DENDROLOGICZNEGO PRZY ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 11 W BYTOMIU.

Arboretum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 11 w Bytomiu powstało z inicjatywy i pod nadzorem dr L. Kobierskiego - Prezesa ZM LOP w Bytomiu. Było drugim tego typu ogrodem na Śląsku. Doktor L. Kobierski jako założyciel i opiekun Międzyszkolnego Ogrodu Botanicznego w Bytomiu, po wieloletnich badaniach nad aklimatyzacją gatunków egzotycznych drzew i krzewów sprowadzonych z Arboretum z Kórnika koło Poznania, zaprojektował dobór gatunków drzew i krzewów do naszego Arboretum. Budowa Arboretum rozpoczęła się jesienią 1989 roku, trzy lata po wybudowaniu i oddaniu szkoły do użytku. Przygotowania terenów pod Arboretum ze względu na skaliste, wapienne podłoże i pozostałości po budowie było ponad możliwości uczniów naszej szkoły. Pomagali nam żołnierze z pobliskiej jednostki wojskowej i młodzież z VI LO w Bytomiu. Prace nasadzeniowe wykonywali uczniowie naszej szkoły , przebiegały one bardzo sprawnie pod kierunkiem dr Kobierskiego i p. mgr Marii Morga - ówczesnego nauczyciela biologii a obecnie dyrektora szkoły. Drzewa i krzewy zakupił ZM LOP w Bytomiu. W latach 1989 -1990 wsadzono 312 drzew i krzewów 72 gatunków. Niestety około 20% nasadzeń uległo zniszczeniu ze względu na trudne warunki środowiskowe. Uzupełnienia nasadzeń dokonano w następnych latach pod kierunkiem nauczycieli biologii mgr inż. Ewy Kędzierzawskiej i mgr Haliny Pospieszałowskiej . Fundusze na ten cel pozyskano z Komitetu Rodzicielskiego naszej szkoły i Zarządu Ligi Ochrony Przyrody. 22 kwietnia 1995 z okazji Dnia Ziemi został wsadzony przed szkołą platan klonolistny. W uroczystości tej wzięły udział delegacje uczniów i nauczycieli z pobliskich szkół. Jesienią 1996 roku zasadzono cedr atlaski, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański a wiosną 1997 roku magnolię parasolowatą magnolię gwiaździstą i magnolię japońską. W 1996 roku nasza szkoła zgłosiła się do konkursu ogłoszonego przez Wydział Edukacji i Ekologii Urzędu Miejskiego w Bytomiu na najlepiej zagospodarowane zieleńce wokół szkoły. W konkursie tym zajęliśmy pierwsze miejsce z wyróżnieniem. Również w 1998 roku nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Najpiękniejszy i najlepiej zagospodarowany ogród szkolny". Miło wspominany także rok 2003. W roku tym otrzymaliśmy wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Ogrody Dendrologiczne - Arboreta" ogłoszonym przez Komisję Ochrony Środowiska. W Arboretum cały czas trwają prace nad nowymi nasadzeniami gatunków drzew i krzewów. Co roku ogród powiększa się o nowe gatunki roślin. Obecnie w naszym ogrodzie znajduje się 87 różnych gatunków drzew i krzewów, wśród nich jest wiele egzotyków. Arboretum spełnia także funkcje dydaktyczną - odbywają się tu konferencje, szkolenia nauczycieli, a przede wszystkim lekcje biologii i przyrody dla uczniów naszej szkoły i szkół sąsiednich. Ogród nasz odwiedziło wielu gości, wśród nich władze miasta Bytomia, prezes ZG LOP, przedstawiciele ZW i ZM LOP, metodycy i nauczyciele biologii i przyrody. W ubiegłym roku na terenie Arboretum utworzono ścieżkę dydaktyczną. Wśród wielu gatunków drzew i krzewów na szczególną uwagę zasługują: cedr atlaski, cedr libański, cypryśnik błotny, daglezja zielona, dąb kaukaski, glediczja trójcierniowa, głóg długoostrogowy, głóg szkarłatny, jabłoń chińska, jabłoń purpurowa, jodła kaukaska, jodła koreańska, kasztan jadalny, katalpa południowoamerykańska, klon Ginnala, metasekwoja chińska, miłorząb chiński, oliwnik wąskolistny, parczelina trójlistkowa, platan klonolistny, skrzydłoorzech kaukaski, sosna Jeffrey'a, sosna żółta, tulipanowiec amerykański, wierzba mandżurska, wierzba sachalińska.

OSIĄGNIĘCIA ZWIĄZANE Z NASZYM OGRODEM DENDROLOGICZNYM.

1996 r. - I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na "Najpiękniejszy i najlepiej zagospodarowany ogród szkolny" 1996 r. - I miejsce z wyróżnieniem w Miejskim Konkursie "Różnorodność i estetyka zieleni na posesji szkoły i przedszkola" 1998 r. - I miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie "Najpiękniejszy i najlepiej zagospodarowany ogród szkolny" 2003 r. - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "Zadrzewiamy Polskę"

NASI GOŚCIE.

- 1989 r. - Redaktorzy "Życia Bytomskiego"

- kwiecień 1995 r. - przedstawiciele ZM LOP z Bytomia

- wrzesień 1997 r. - doradcy metodyczni biologii z Katowic, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Raciborza, Rybnika, Olkusza, Chrzanowa i Sosnowca

- kwiecień 1998 r. - Redaktor Naczelny "Zielonej Ligi"

- październik 1998 r. - uczestnicy kursu "Ekologia i Ochrona Środowiska" - nauczyciele z Katowic, Jastrzębia, Mysłowic, Zabrza, Sosnowca, Rybnika, Jaworzna, Gliwic, Zawiercia i Pawłowic Śląskich.

- styczeń 1999 r. - uroczyste obchody 70-lecia LOP na szczeblu ogólnopolskim. Gościliśmy Prezesa ZG LOP Władysława Skalnego oraz przedstawicieli ZW i ZM LOP jak również władze miasta.

- październik 2003 r. - uroczyste obchody 75-lecia LOP na szczeblu ogólnopolskim. Ponownie gościliśmy przedstawicieli ZG LOP oraz przedstawicieli ZW i ZM LOP jak również władze miasta.

- Czerwiec 2004 r. - uczestnicy seminarium studyjno-terenowego pt. "Posadź swoje drzewko - przyszkolne ogrody jako naturalne przyrodnicze sale lekcyjne" oraz przedstawiciele Fundacji Ekologicznej "Silesia"

- Czerwiec 2004 r. - przedstawiciele władz oświatowych z Vrseti z Czech.

opracowanie:
mgr Gabriela Cichowska